Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Z histórie

Prvá písomná zmienka
      Prvá písomná zmienka o obci Zavar pochádza z roku 1255 (de Zovvor). V listine palatína a bratislavského župana Rolandusa a nitrianskeho biskupa Vincenta sa píše o zemi Čandal a je v nej uvedené meno Dionýza de Zovvori. Bolo to v období vlády uhorského kráľa Bela IV., ktorý v roku 1238 udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta.

Názov obce
      Názov Zavar bol pravdepodobne odvodený podľa mena prvého majiteľa osady (Dionýza de Zoovori) , ktorá sa v 13. storočí rozprestierala na území dnešnej obce. Po rôznych obmenách sa ustálil v podobe, ktorá pretrvala až do súčasnosti.

Chronologický prehľad zverejnených názvov:

 
1255 – ZOVVOR,
1256 – ZOWAR
1268 – SOWAR, ZAWAR,
1292 – ZOWAR,
1325 – ZOWAR,
1332 – SAWAR,
1561 – ZARWA,
1590 – ZAWAR,
1786 – ZAWOR, ZAWAR,
1808 – SAWAR, ZAWAR,
1863 – ZAVAR.
 
Symboly obce
Symboly obce sa skladajú sa z vlajky, pečatidla, insignií a erbu. Posvätenie symbolov obce Zavar v priebehu slávnostnej Svätej omše vykonal dňa 5. júla 2000 biskup Štefan Vrablec, ktorý symboliku obce zhodnotil slovami: "Erb Zavara Vám ukazuje cestu predkov: Modlite sa a pracujte - bude Vám rozkvitať!"


Erb obce znázorňuje v dolnej polovici červeného štítu  striebornú zlatostredú, bezkališnú päťružu na zlatej stopke s väčšími nepárnymi kvetmi, to všetko prevýšené strieborným gréckym konkávnym labovitým krížom a strieborným, ostrím doľava otočeným lemešom.
 

 
 

 
 
Vlajka obce pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, bielej, červenej, žltej a červenej. Ukončená je tromi cípmi resp. dvoma zástrihmi, ktoré siahajú do tretiny jej listu.
 
 
 
 
 
 
 
 
Pečať obce je okrúhla, uprostred s obecným erbom a kruhopisom OBEC ZAVAR. Je v súlade s domácimi zvyklosťami a predpismi o používaní pečiatok s obecnými symbolmi. Od obecnej pečate sú odvodené okrúhle pečiatky obce. 

 

 
 
 
Vlastníci obce
      V priebehu niekoľkých storočí mala obec viacerých vlastníkov napr.: Zoovariovci, rodina Majthényiová, grófka Esterháziová, Báčák, Hrabovszky, Šipeky, Majláth, Marek, Bohúň, Okoličányi, Cingel, Sulín.
      Najväčší vplyv v histórii obce mala v 19. storočí grófska rodina Majláthovcov.
 

 

 

 

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

Za obsah zodpovedá
webmaster

Zavarská sedmička 2019


Prihláste sa kliknutím na obrázok na beh Zavarská sedmička, ktorý sa uskutoční 18.05.2019.


„FIT KIDS“

Každá streda „Cvičenie je zábava“ pre deti od 5 rokov-11 rokov v čase
od 16:30 hod-17:30 hod v telocvični obce Zavar.

! Pre Zavarské deti zadarmo !

„Je to zábavné „

„Buduje to zručnosti“

„Je to akčné“

„Rozžiari to detské úsmevy“

Predmetom je zlepšenie kondičných a koordinačných schopností pomocou pohybových hier,ktoré sú priamo začlenené v tréningových jednotkách tanca,džuda,gymnastiky,atletiky,tenisu a futbalu.

ÚvodÚvodná stránka