Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Z histórie

Prvá písomná zmienka
      Prvá písomná zmienka o obci Zavar pochádza z roku 1255 (de Zovvor). V listine palatína a bratislavského župana Rolandusa a nitrianskeho biskupa Vincenta sa píše o zemi Čandal a je v nej uvedené meno Dionýza de Zovvori. Bolo to v období vlády uhorského kráľa Bela IV., ktorý v roku 1238 udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta.

Názov obce
      Názov Zavar bol pravdepodobne odvodený podľa mena prvého majiteľa osady (Dionýza de Zoovori) , ktorá sa v 13. storočí rozprestierala na území dnešnej obce. Po rôznych obmenách sa ustálil v podobe, ktorá pretrvala až do súčasnosti.

Chronologický prehľad zverejnených názvov:

 
1255 – ZOVVOR,
1256 – ZOWAR
1268 – SOWAR, ZAWAR,
1292 – ZOWAR,
1325 – ZOWAR,
1332 – SAWAR,
1561 – ZARWA,
1590 – ZAWAR,
1786 – ZAWOR, ZAWAR,
1808 – SAWAR, ZAWAR,
1863 – ZAVAR.
 
Symboly obce
Symboly obce sa skladajú sa z vlajky, pečatidla, insignií a erbu. Posvätenie symbolov obce Zavar v priebehu slávnostnej Svätej omše vykonal dňa 5. júla 2000 biskup Štefan Vrablec, ktorý symboliku obce zhodnotil slovami: "Erb Zavara Vám ukazuje cestu predkov: Modlite sa a pracujte - bude Vám rozkvitať!"


Erb obce znázorňuje v dolnej polovici červeného štítu  striebornú zlatostredú, bezkališnú päťružu na zlatej stopke s väčšími nepárnymi kvetmi, to všetko prevýšené strieborným gréckym konkávnym labovitým krížom a strieborným, ostrím doľava otočeným lemešom.
 

 
 

 
 
Vlajka obce pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, bielej, červenej, žltej a červenej. Ukončená je tromi cípmi resp. dvoma zástrihmi, ktoré siahajú do tretiny jej listu.
 
 
 
 
 
 
 
 
Pečať obce je okrúhla, uprostred s obecným erbom a kruhopisom OBEC ZAVAR. Je v súlade s domácimi zvyklosťami a predpismi o používaní pečiatok s obecnými symbolmi. Od obecnej pečate sú odvodené okrúhle pečiatky obce. 

 

 
 
 
Vlastníci obce
      V priebehu niekoľkých storočí mala obec viacerých vlastníkov napr.: Zoovariovci, rodina Majthényiová, grófka Esterháziová, Báčák, Hrabovszky, Šipeky, Majláth, Marek, Bohúň, Okoličányi, Cingel, Sulín.
      Najväčší vplyv v histórii obce mala v 19. storočí grófska rodina Majláthovcov.
 

 

 

 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

„FIT KIDS“

Cvičenie FIT KIDS skončilo z dôvodu letných prázdnin,v prípade záujmu detí o cvičenie, sa bude pokračovať v mesiaci september 2019.Informácia o presnom termíne pokračovania cvičenia detí bude včas oznámená.


Každá streda „Cvičenie je zábava“ pre deti od 5 rokov-11 rokov v čase
od 16:30 hod-17:30 hod v telocvični obce Zavar.

! Pre Zavarské deti zadarmo !

„Je to zábavné „

„Buduje to zručnosti“

„Je to akčné“

„Rozžiari to detské úsmevy“

Predmetom je zlepšenie kondičných a koordinačných schopností pomocou pohybových hier,ktoré sú priamo začlenené v tréningových jednotkách tanca,džuda,gymnastiky,atletiky,tenisu a futbalu.

ÚvodÚvodná stránka