Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poľovnícke združenie Háj Zavar

        Poľovné združenie Háj - Zavar

       Až do ukončenia druhej svetovej vojny bolo poľovné právo výsadou len najbohatšej vrstvy obývajúcej a vlastniacej územie obce Zavar. Stredoveká šľachta uskutočňovala honosné poľovačky tzv. parforsné štvanice zveri na koňoch s veľkými svorkami psov. Množstvo poddaných často krát i celé týždne naháňalo zver, aby sa sústredila v uzavretej malej ploche, odkiaľ sa hnala pred altánky z ktorých ju šľachtici hromadne strieľali. Podľa poľovného zákona z roku 1873 bolo poľovné právo súčasťou pozemkového vlastníctva.
Rozvoj paľných zbraní a postupná demokratizácia vyvolali obrovské zmeny i v oblasti výkonu práva poľovníctva. Zmenila sa sociálna štruktúra i počet poľovníkov.
       Prvá poľovná organizácia bola v Zavare založená v roku 1950. Po viacerých zmenách pôsobí v súčasnosti na území obce združenie s oficiálnym názvom: Poľovné združenie Háj Zavar. Jeho hlavným cieľom je plánovitý chov, ochrana voľne žijúcej zveri a jej životného prostredia a až na ďalšom mieste jej lov. Jednou z ďalších úloh je riadne poľovnícke obhospodarovanie svojho revíru v súlade s platnou legislatívou, pričom spolupracuje aj s majiteľmi a užívateľmi poľovných pozemkov, ktoré sú súčasťou revíru. 

Dano 011.jpg

 

 

P1060218.JPG

 

 

 

 

        Do majetku PZ patrí Dom poľovníkov a traktor s príslušenstvom. V revíri sú umiestnené 3 kazateľnicové posedy a niekoľko lavičiek, 10 násypcov pre bažantiu zver, 4 krmelce pre srnčiu zver a solníky. V najvyššom počte sa vyskytuje zajačia a bažantia zver, v nižšom počte je zastúpená srnčia zver a ojedinelý je i výskyt diviakov. Zo šeliem žijú v revíri líšky, kuny a tchory.
        Zavarskí poľovníci pravidelne usporiadavajú pre širokú verejnosť i viacero kultúrnych podujatí. Bohatou návštevnosťou je známe posedenie pri hudbe a srnčom guláši, ale i výstavy poľovných trofejí a pod.
       PZ je aktívne i vo výchovno-vzdelávacej činnosti. V rámci krúžku mladých priateľov poľovníctva a prírody sa žiaci tunajšej základnej školy každoročne zúčastňujú i úspešne umiestňujú na popredných miestach v súťaži regionálnej organizácie SPZ Trnava pod vedením Mgr. D. Moncmana. Ten okrem iného pravidelne uskutočňuje prednášky tematicky ladené poľovníctvom a ochranou prírody pre žiakov základnej školy, materskej školy a ďalšie spoločenské organizácie.
       Viacerí členovia PZ sa venujú chovu a výcviku poľovne upotrebiteľných psov, kde dosahujú vynikajúce výsledky. J. Kolenič zastáva funkciu skušobného komisára. 


 

 


 Výbor PZ Háj tvoria: Dušan Darfáš – predseda, Mgr. Daniel Moncman – poľovný hospodár, Ing. Ľubomír Dobrovodský - tajomník, Stanislav Šottník – finančný hospodár. Ľuboš Sobota - člen výboru.
                                          


Predseda revíznej komisie:  Ján Moncman

Ďalšími členmi sú: Ivan ŠulecJozef Rusnák, Ľubica Rusnáková, Marián Režný, Emil Hrušovský, Kamil Šteruský, Štefan Moderdorfský, Ján Kolenič, Radovan Honíšek, Pavol Sobota, Miroslav Sobota, Stanislav Dobiš. 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

„FIT KIDS“

Cvičenie FIT KIDS skončilo z dôvodu letných prázdnin,v prípade záujmu detí o cvičenie, sa bude pokračovať v mesiaci september 2019.Informácia o presnom termíne pokračovania cvičenia detí bude včas oznámená.


Každá streda „Cvičenie je zábava“ pre deti od 5 rokov-11 rokov v čase
od 16:30 hod-17:30 hod v telocvični obce Zavar.

! Pre Zavarské deti zadarmo !

„Je to zábavné „

„Buduje to zručnosti“

„Je to akčné“

„Rozžiari to detské úsmevy“

Predmetom je zlepšenie kondičných a koordinačných schopností pomocou pohybových hier,ktoré sú priamo začlenené v tréningových jednotkách tanca,džuda,gymnastiky,atletiky,tenisu a futbalu.

ÚvodÚvodná stránka