Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História

     Prvá zmienka o spoločných aktivitách záhradkárov je už z rokov 1942 až 1945, keď v obci uvažovali o založení spolku záhradkárov nadšenci Vincent Benci, Štefan Kovačič, a František Idunk. Vďaka ich nadšeniu „Zavarčania“ spoznali a postupne začali pestovať nové odrody jabloní, viniča a sliviek. V päťdesiatich rokoch opäť ožíva snaha vytvoriť v obci spolok záhradkárov. Oficiálne však bola organizácia založená dňa 23. 1. 1964. Vtedy to bola miestna organizácia Československého ovocinárskeho a záhradkárskeho zväzu. Na ustanovujúcej schôdzi sa zišlo 15 záujemcov a predsedom sa stal Michal Polín. Postupne sa do činnosti zapájali ďalší občania. V roku 1967 sa stal predsedom Michal Suchoň. V tomto období sa začali organizovať výstavy ovocia a zeleniny a prvé degustácie vín. Následný predseda Milan Císar evidoval v organizácii už vyše 180 členov. V tom čase organizácia nadviazala družobné vzťahy so záhradkármi z moravských Kostíc. Záhradkárom sa podarilo zabezpečiť výkup ovocia, dodávku kvalitných sadeníc a v nevyužitých priestoroch bol vysadený jabloňový a slivkový sad. V roku 1984 sa stal predsedom Jozef Kubala, keď sa zrodila myšlienka vybudovať stánok, ktorý by bol centrom záhradkárskych aktivít. Aktívnym iniciátorom bol Michal Polín a k realizácii výrazne prispel vtedajší predseda MNV Štefan Ševčík. Myšlienka budovania bola prijatá ako veľká výzva, na konci ktorej bol vybudovaný dnešný Dom záhradkárov. V tomto náročnom období sa stal predsedom Rudolf Kúdela. Postupne bola vysadená vinica, jabloňový a slivkový sad a následne bola vybudovaná účinná kvapková závlaha. Záhradkári poskytovali niektoré služby pre členov ale i ostatných obyvateľov: muštovanie, lisovanie a sušenie ovocia. V roku 1994 sa stal predsedom Anton Honíšek. Okrem zachovania a skvalitnenia dovtedy tradičných podujatí sa rozhodli oživiť aj spoločensko-kultúrny život. Od roku 1996 pripravovali výstavu ovocia, zeleniny, kvetov a bonsaj, pravidelne organizujú slivkové hody spojené s výstavou výšiviek, oživili tradíciu degustácie vín. V roku 1998 si začal vymieňať skúsenosti klub pestovateľov muškátov, boli zakúpené sadenice muškátov s cieľom vyzdobiť okná rodinných domov. Pokračovali v organizovaní zájazdov a exkurzií: vinársky závod Nitra, návšteva arboréta v Mlyňanoch, zájazd do Ostratíc a Bojníc, návšteva farskej pivnice v Pezinku, výstava kvetov Flóra. Záhradkári začali organizovať Katarínske plesy, kde o zábavu sa postarali hudobné skupiny ako „Senzus“, „Profil“ „Miločanka“. Fašiangové slávnosti s pochovávaním basy sprevádzali folklórne súbory z Červeníka, Križovian a na počúvanie a do tanca vyhrávala „Zavaranka“. Členova organizácie v závere roka sa radi stretnú na „predsilvestrovskom“ posedení a pospomínajú na pekné chvíle, ktoré počas roka spolu strávili.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

„FIT KIDS“

Cvičenie FIT KIDS skončilo z dôvodu letných prázdnin,v prípade záujmu detí o cvičenie, sa bude pokračovať v mesiaci september 2019.Informácia o presnom termíne pokračovania cvičenia detí bude včas oznámená.


Každá streda „Cvičenie je zábava“ pre deti od 5 rokov-11 rokov v čase
od 16:30 hod-17:30 hod v telocvični obce Zavar.

! Pre Zavarské deti zadarmo !

„Je to zábavné „

„Buduje to zručnosti“

„Je to akčné“

„Rozžiari to detské úsmevy“

Predmetom je zlepšenie kondičných a koordinačných schopností pomocou pohybových hier,ktoré sú priamo začlenené v tréningových jednotkách tanca,džuda,gymnastiky,atletiky,tenisu a futbalu.

ÚvodÚvodná stránka