https://www.zavar.sk/wp-content/uploads/2021/03/FOTO_Collavino-1786-scaled-1.jpg

“Meno”

Obecný informačný televízny kanál

Pridajte si udalosť

piatok, 19 marca , 2021
20:00 - 22:00
Obecný informačný televízny kanál Obec Zavar
To calendar + iCal export
Obec Zavar, piatok, 19 marca , 2021
20:00 - 22:00

Divadelná komédie z dielne Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Brilantná francúzska konverzačná komédia s výborne napísanými dialógmi predstavuje priateľov patriacich k vyššej strednej vrstve Paríža, ktorých deklarované liberálne postoje predsa len narazia na spoločenské predsudky a stereotypy. A je otázne, či ostanú priateľmi aj po takejto spoločnej večeri…

Táto nesporne najlepšia francúzska komédia súčasnosti z pera etablovanej autorskej dvojice Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière bola napísaná v roku 2010 a odvtedy sa s úspechom uvádza po celom svete. Autori boli za ňu nominovaní na prestížnu francúzsku divadelnú cenu Prix Molière a za scenár a réžiu k rovnomennému filmu získali nominácie na cenu César za najlepší film a adaptáciu.

Päť priateľov, ktorí sa poznajú už z detstva, sa stretne na spoločnej večeri. Elisabeth, matka dvoch detí a učiteľka francúzštiny na gymnáziu, pripravuje špecialitu marockej kuchyne. Jej manžel Pierre je profesorom literatúry na parížskej univerzite a viac ako príprava pohostenia ho zaujíma hľadanie kľúčov, ktoré opäť niekam založil. Kľúče nenájde ani po príchode hostí – Vincenta, brata Elisabeth, realitného makléra, a Clauda, hráča na pozaune vo filharmonickom orchestri. Vincentova tehotná partnerka Anna mešká, ale večera sa pomaly začína. Budúci otec prezradí, že dieťa bude chlapec. Ihneď sa začne hľadanie vhodného mena. Ale Vincent už meno vybral a bude to Adolphe… Atmosféra príjemnej večere sa okamžite zmení. Argument, že asociácia s menom Hitlera je minimálna, pretože meno Vincentovho syna sa bude písať po francúzsky, Pierrovi nestačí. Strhne sa výmena názorov, v ktorej si každý musí dať pozor, aby mu nepraskli nervy. Keď sa konečne objaví Anna, aj s budúcim nositeľom mena Adolphe, kolotoč hádok opäť pokračuje. Od názorov na mená detí a odhalení rodinnej minulosti sa pozornosť spoločnosti presunie na Clauda, ktorý sa doteraz snažil držať v úzadí.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy.

Obsadenie:

Vincent Larchet

Pierre Garaud

Elisabeth Garaud-Larchet

Claude Gatignol

Anna Caravati

Organizátor:Obec Zavar
Miesto:Obecný informačný televízny kanál
Konanie akcie:piatok, 19 marca , 2021
20:00 - 22:00